کاربرد انواع گرانول در صنعت

همانطور که می دانید روزانه حجم بالایی از مواد پلاستیکی در قالب ضایعات دور انداخته می شود. با گردآوری این ضایعات پلاستیکی و تولید گرانول این مواد دوباره به چرخه تولید وارد شده و از این طریق در تولید مواد اولیه تا حد زیادی صرفه جویی خواهد شد. در تهیه انواع گرانول از مواد اولیه متنوع با اختلاف در کیفیت بهره گرفته می شود. هر چه کیفیت مواد اولیه مورد استفاده در تولید گرانول بالاتر باشد در بهبود کیفیت محصول نهایی تهیه شده از گرانول نیز موثر خواهد بود. با توجه به کاربرد گسترده گرانول ها در صنایع تولیدی مختلف امروزه حجم بالایی از گرانول تولید و روانه بازار مصرف می شود.

روش های تولید انواع گرانول

امروزه کارخانه های متعددی در سراسر کشور در حوزه تولید گرانول در جهت تامین نیاز صنایع داخلی مشغول فعالیت هستند. در خط تولید گرانول در صنایع مربوطه با توجه به کاربرد گرانول ها از روش های مختلفی برای ساخت این مواد اولیه بهره گرفته می شود. در حال حاضر خطوط تولید گرانول به دو روش کلی عمل می کنند.

خط تولید گرانول رشته ای

در خط تولید گرانول رشته ای از دستگاه ها و ماشین آلات ساده تر استفاده می گردد. در این روش که عمدتا در صنایع تولیدی در ایران مورد استفاده قرار می گیرد انواع پلاستیک پس از گذر از مراحل مختلف به صورت رشته های باریک در می آید. این رشته های پلاستیک مذاب پس از عبور از استخر آب به آسیاب مخصوص هدایت شده و پس از تکه تکه شدن خشک می شود. گرانول های تولید شده در خطوط رشته ای به صورت خرده پلاستیک می باشد.

خط تولید گرانول خشک

ماشین آلات مورد استفاده در خطوط تولید گرانول خشک پیچیده بوده و از دقت بیشتری برخوردار هستند. در روش تولیدی مذکور پلاستیک های خرد شده که حاصل از مواد بازیافتی هستند پس از ذوب شدن و عبور از صافی های مخصوص توسط تیغه های مخصوص برش داده می شود. که های خرد شده توسط یک دستگاه مکنده وارد مسیر لوله ای مخصوص شده و در کوتاه ترین زمان سرد و خشک می گردد. گرانول های حاصل از خطوط تولید گرانول خشک شبیه گرانول های تولید شده توسط صنایع پتروشیمی می باشد.

موارد کاربرد انواع گرانول

همان طور که گفته شد انواع گرانول با تنوع در کیفیت در کشور تولید می شود که کاربرد های زیادی در صنایع مختلف دارد. از جمله موارد کاربرد گسترده گرانول در صنایع پلاستیک سازی می باشد که تولیدات مختلفی را در بر می گیرد. از آنجا که مواد اولیه مورد استفاده برای تولید محصولات پلاستیکی هزینه بالایی در بر دارد در تولید اکثر محصولات پلاستیکی از نمونه های باکیفیت گرانول استفاده می شود. از دیگر کاربرد های این محصول می توان به ساخت پروفیل در و پنجره اشاره نمود که ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به استحکام و دوام گرانول در تهیه پروفیل انواع در و پنجره به کار گرفته می شود.

کاربردهای دیگر گرانول

صنعت برق از دیگر صنایع مصرف کننده انواع گرانول محسوب می شود. برای مثال می توان به بهره گیری از گرانول جهت تهیه روکش های کابل برق اشاره کرد که هزینه های مربوطه به تولید این محصولات را در حد زیادی کاهش می دهد. از دیگر گرانول های مورد استفاده در این صنعت گرانول داکت برق هست که با کمک مواد اولیه درجه یک تهیه می شود. کابل های ضخیم مورد استفاده در صنعت برق نیاز به روکش پلاستیکی ایمن و استاندارد دارند. در تهیه روکش این کابل ها انواع مختلف گرانول به کار گرفته می شود.

اشتراک گذاری

کاربر گرامی اگر از محتوا موجود در این صفحه خوشتان آمده است می توانید توسط دکمه های زیر آن را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فیسبوک
توئیتر
لینکداین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *